Jak jsme stavěli dům s DJT

radek.pinc@seznam.cz http://dum.javorkovi.cz Twitter

Zde je pár fotek z průběhu stavby našeho domu, který realizuje stavební firma Dům jedním tahem.

[ Aktuálně | Základová deska | Hrubá stavba | Uzavřená hrubá stavba | A co dál ]


6.9.2011 - Předání staveniště

Včera geodet vyměřil hranice základové desky a dnes jsme předali staveniště do rukou DJT. Zde je několik forografií z dnešního předání.

V rámci předání jsme zdokumentovali stav pozemku, sítí (stavební proud a voda), stav komunikace a chodníku.

Aktuální plán je takový, že ve čtvrtek nebo pátek proběhnou přípravy a v pondělí 12.9. začnou výkopové práce. Montování hrubé stavby by mělo začít 17.10.


12.9.2011 - Příprava před výkopem

Po obvodu jsou připraveny z prken lavičky pro vynesení hran základové desky.


13.9.2011 - Vykopané základy

Mile nás překvapilo, že základy vykopali během jednoho dne a okolí zůstalo čistě upravené :-)


14.9.2011 - Vysypání základů štěrkem

Vykopané základy byly vysypány a zhutněny štěrkem.


15.9.2011 - Vylití základů betonem

Základy byly vylity betonem.


16.9.2011 - Založení ztraceného bednění

Byla založena řada ztraceného bednění pro dva základové pasy.


19.9.2011 - Objednání střechy oken a dveří

Dnes jsme s Jakubem Hoškem řešili finální objednávku střechy oken a dveří. Šlo hlavně o výběr barev :-).

Barvu střechy, okapů, typu vchodových dveří a dekoru oken jsme si vybírali už při podpisu smlouvy. Teď se řešili jen detaily, jaké kliky a kličky na okna, jaké sklo do výplně vchodových dveří. Nicméně asi by bylo lepší, kdyby jsme i toto mohli řešit dříve, ale hlavně si to prohlídnout ve skutečnosti. Alespoň pro mě je poměrně těžké si udělat představu, jak to bude ve finále vypadat, podle malého obrázku z internetu.

Bylo by lepší mít možnost si to na prodejně prohlédnout a osahat vzorky naživo. Jako v případě střechy a dekoru, ty na prodejně vystavené měli.


20.9.2011 - Založení ztraceného bednění II

Dnes se na staveništi nic nedělo, ale máme pár fotografií ze včerejška.


21.9.2011 - Založení ztraceného bednění III

Dnes už bylo ztracené bednění založeno kompletně.


22.9.2011 - Vylití základového bednění

Bednění základových pasů bylo vylito betonem a přibyla odpadová trubka z kuchyně.


23.9.2011 - Štěrk pod základovou deskou I


26.9.2011 - Štěrk pod základovou deskou II

Štěrk pod základovou deskou a uložení odpadových trubek.


27.9.2011 - Aktuality na twitteru

Pro ty, kteří by chtěli sledovat aktuality na twitteru, jsem založil nový účet dum.pincovi.cz na twitteru.


27.9.2011 - Štěrk pod základovou deskou III

Štěrk pod základovou deskou byl zhutněn a připravuje se bednění pro vylití základové desky.


29.9.2011 - Bednění základové desky

Bednění pro vylití základové desky. Dnes to byla už tak trochu noční výprava.


30.9.2011 - Bednění základové desky II

Na dnešek jsme předpokládali, že už dojde k vylití základové desky betonem. Zatím ale jen dokončili zpevnění a zapření bednění.

Ten předpoklda byl hlavně kvůli tomu, že podle prvního návrhu jsme měli už v pondělí přebírat hotovou desku. Nyní je předání základové desky domluveno na úterý, tak snad to vyjde. Termín stavby domu 17.10. se blíží a ta deska by také měla trochu vyzrát, než se na ní složí barák.


3.10.2011 - Armatura základové desky I

Dnes byla hotová větší část armatury základové desky.

Původně plánované předání na zítřek (4.10.) jsme samozřejmě zrušili. K vylití desky by mělo dojít až ve středu (5.10.) a tak by nebylo co přebírat. Také jsme se dohodli, že by bylo vhodné desku přebrat až s nějakým časovým odstupem od vylití, aby bylo jasné, že je vše v pořádku.

Stavba desky se zhruba o týden zpozdila. Termín hrubé stavby ale chtějí zachovat. Navrhli, že do betonu přidají na vlastní náklady urychlovač tvrdnutí, který by měl zajistit, že v době stavby bude beton dostatečně pevný a před stavbou proběhne ještě nějaký test.


4.10.2011 - Armatura základové desky II

Vypadá to, že je vše nachystáno k zítřejšímu vylití základové desky.


5.10.2011 - Vylití základové desky

Základová deska byla vylita betonem.


6.10.2011 - Sundané bednění

Bylo sundáno bednění základové desky. V pondělí je naplávováno předání hotové základové desky.


10.10.2011 - Převzetí základové desky

Převzali jsme hotovou základovou desku. O proti původnímu plánu s mírným zpožděním, ale termín stavby by neměl být ohrožen. Další plán je následující: 18.10. by měla proběhnout stavba přízemí, 19.10. vylití stropů a 26.10. dokončení stavby patra. Uvidí se ale ještě podle počasí, snad nám bude přát.


14.10.2011 - Faktura za základovou desku

Dnes přišla faktura za základovou desku. Je to o něco méně, než jsme čekali. Je to ale tím, že jsme původně počítali s cenou kompletní desky včetně izolací, ale ty se budou dělat později.


18.10.2011 - Stavba přízemí I

Dopoledne jsme se byli podívat, jak probíhá stavba. Ráno přijel jeřáb a dva kamiony s dílci. Bohužel hned po uložení prvního dílce se jeřáb rozbil. Opravit se ho nepodařilo, tak shánějí druhý. Snad se podaří brzy sehnat náhradu a stavba bude moci pokračovat. Je zima, zataženo a pěkně fouká vítr ... tak nějak neveselo.


18.10.2011 - Stavba přízemí II

Odpoledne se podařilo sehnat náhradní jeřáb a i počasí vypadá mnohem lépe. Práce se tedy protáhnou, ale dnes by mělo být postaveno přízemí kompletně, jak se plánovalo.

Fotek je tentokráte trochu více, ale přišlo mi zajímavé zachytit průběh stavby a skládání dílců.


18.10.2011 - Stavba přízemí III

Vypadá to, že všechny dílce jsou na svých místech. Jen schody zůstaly dole, setmělo se velmi rychle.


19.10.2011 - Stavba přízemí IV

Dnes jsme se na stavbu dostali až později odpoledne. Strop byl vylitý a tak by měla být stavba přízemí hotova. Bohužel celý den pršelo a tak nás to trochu vyplavilo. Už jsme se nikomu nepletli pod nohy a tak jsme mohli nafotit i interiéry.


21.10.2011 - Plán a rozpočet

Ujasňovali jsme si další postup prací. Pokud bude přát počasí a okolnosti, plán prací by měl být následující: 26.10. dokončení stavby patra, 4.11. nebo 7.11. se budou dělat okna, první týden by se měli dělat krovy a dodávka střechy je plánována na 9.11.

Začali jsme také řešit rozpočet na dokončení domu k nastěhování. Zatím máme s DJT smlouvu jen na uzavřenou hrubou stavbu. Rádi bychom, aby dokončili dům kompletně, ale bude záležet jak se domluvíme na rozpočtu, co vše je zahrnuto v jejich "domu na klíč" a které další položky nás budou čekat pro kolaudaci a možné nastěhování.


24.10.2011 - Výškové usazení domu

Dnes nic nového. Probíhá technologická pauza :-) ... Já si fotil podrobněji hlavně výškové usazení domu na pozemek, pro lepší představu, jak a kde je dům nad/pod úrovní terénu. Tyto fotky jsou tedy trochu přízemní.


26.10.2011 - Stavba patra I

Bohužel jsme se ráno asi o hodinu zdrželi a unikla nám stavba obvodových zdí. Na konci mi navíc došla baterka ve foťáku a tak je to dnes trochu nekompletní. Zítra bych měl doplnit dokončenou stavbu a "vnitřky".


27.10.2011 - Jak se daří konkurenci

Javorkovi se shodou okolností rozhodli zařizovat vlastní bydlení ve stejnou dobu jako my. Souběžně jsme vybírali pozemek i firmu, která na něm bude stavět dům. Spolupracovali jsme tedy při získávání informací a referencí na firmy.

Jim více vyhovoval dům a nabídka firmy Dennert a rozhodli se také průběh stavby zdokumentovat, jako my na stránkách: dum.javorkovi.cz. I když teprve včera získali stavební povolení a na pozemku je jen tráva, dost možná nás ještě "předeženou" :-) Přejeme hodně zdaru!


28.10.2011 - Stavba patra II

Dofotil jsem dokončenou hrubou stavbu a vnitřky prvního patra. A schody jsou už usazené na svém místě. :-)


31.10.2011 - Jsme i na fejsbuku

Všimli jsme si, že se fotografie z naší stavby dostaly i na facebook DJT v této galerii a také jedno video.


1.11.2011 - Předání hrubé stavby

Převzali jsme od DJT se souhlasem našeho stavebního dozoru dokončenou hrubou stavbu. Byly odstraněny poslední podpěry stropů a balkonu. Zdá se, že vše drží jak má :-). Upřesnili jsme si také další postup prací. Na 4.11. je plánována montáž oken a dveří. Následující týden by pak měl být postaven krov a začne se dělat střecha.

Domlouvali jsme také, jak budou probíhat doplatky dokončených prací. Vyšli nám vstříc vzhledem k omezením, které máme při čerpání hypotéky a tak to doufejme proběhne hladce.


4.11.2011 - Okna a dveře

Během dneška byla hotová kompletně okna a dveře. Klíče zatím nemáme, tak jen pár fotek zvenčí.


7.11.2011 - Komín

Nestíhal jsem teď ani pořádně fotit. Fotografie jsou ze čtvrtka, ale podle zpráv, co jsme dostávali, komín postavili už v pondělí. Zařadil jsem tedy tyto fotky zvlášť. Komín je postavený, až na tu část, co má koukat nad střechu. Ta je zatím schována v komoře.


10.11.2011 - Střecha I

Krov měli tesaři hotový během úterý a středy. Ve čtvrtek už pokrývači natáhli fólii a tloukli latě.

Na místě byli ještě pánové z firmy, která dělala plastová okna a dveře. Jakub Hošek z Domu jedním tahem u nich reklamoval začištění svárů v rozích oken. Co jsem si sám "ohmatával", tak z venku byly spoje v rozích hladké, ale z vnitřních stran byly na spojích drobné hranky nebo nerovnosti. Asi je to jen kosmetika, ale měli by to dát do pořádku.


12.11.2011 - Kontrola oken a dveří

Provedli jsme ještě důkladnou kontrolu oken a dveří. Jestli jdou hladce otevírat, zavírat, přiotevřít, přizavřít, ...


12.11.2011 - Střecha II

Překvapilo nás, že pracovali i v sobotu. Pokrývači si pochvalovali, že je pěkné počasí, práce mají hodně a tak nesmí promarnit jediný den. Šlo jim to dobře od ruky, jen prý by bylo lepší, kdyby už byl komín vytažený nad střechu, což zatím není. Stále je složený v komoře.


14.11.2011 - Střecha III

Střecha byla po víkendu kompletní včetně okapů. Tedy až na komín, ale ten dodělají ještě dnes. Žena se u domu akorát potkala s komínáři. Vznikly trochu zmatky, protože přijela jiná parta než ta, co dělala spodek komínu. Nemohli najít dům, neměli klíče, počítali, že bude hotovo víc, než bylo, neměli hadici na vodu, neměli světlo (už se stmívalo) ... no ale snad si nakonec nějak poradili.


15.11.2011 - Komín II

Zdá se, že komínáři si opravdu poradili. Komín je na svém místě. Fotky tedy nic moc, ale byla opravdu hustá mlha.


16.11.2011 - Dokončení izolací

Proběhlo dokončení izolací proti vodě a radonu. Dosud byly izolace základové desky kompletní jen pod obvodovými zdmi a příčkami. Předchozí stav izolací je asi nejlépe vidět na fotografiích ze stavby přízemí.


17.11.2011 - Kontrola I

Uzavřená hrubá stavba by již měla být v podstatě kompletní. Příští týden bychom měli domlouvat převzetí a tak jsme vyrazili na důkladnější kontrolu. Máme sice stavební dozor, ale víc očí víc vidí a tak se na stavbu přijel podívat také švagr (projektant) a tchán.

V podstatě spokojenost. Zvlášť truhlářskou práci si pochvalovali. Podrobnosti napíšu souhrnně po druhé kontrole se stavební dozorem. Zatím tedy přikládám více fotek v trochu lepší kvalitě.


20.11.2011 - Kontrola II

Prošli jsme důkladně celou stavbu s naším stavební dozorem a probírali, co jsme našli. Celkově jsme s provedenou prací spokojeni, snad jen pár drobností. Když to shrnu:

 • Začištění vnitřních svárů oken. Už jsem se o tom zmínil dříve. Po té reklamaci provedli drobné začištění. Velký rozdíl jsem tedy nezpozoroval, ale všichni se shodli, že takto je to v pořádku.
 • Jedno okno do koupelny je na spodní straně poněkud spoře zapěněno. Viz foto ... ostatní jsou připevněna důkladněji :-).
 • Chybí kousek izolace na podlaze. Podle všeho jim lepenka nevyšla o pár centimetrů.

A ještě tedy jedna věc, kterou si budeme muset ujasnit. Podle dohody jsme měli mít trojskla místo dvojskel. Já měl na první pohled pocit, že to trojskla jsou, ale náš dozor tam to "třetí" sklo nemohl najít. Ten prostor mezi skly je rozdělený, ale to prostřední sklo je nějaké neviditelné.


24.11.2011 - Převzetí uzavřené hrubé stavby

Uzavřenou hrubou stavbu jsme od domu jedním tahem převzali bez závad. Ty drobnosti, o kterých jsme se zmínili minule se vyřešili následovně:

 • Okna jsou v pořádku. Sváry začištěny dobře a jsou to opravdu trojskla ;-). Prostřední sklo je skoro neviditelné, ale je tam. Pro vyloženě nedůvěřivé (krom destruktivního testu rozbitím) je vidět proti ostřejšímu světlu drobný odlesk u hrany. Zatím nemám fotku, ale zkusím dodat.
 • To nedopěněné okno jsme se dohodli, že dopění náš dozor. Nemělo by to ničemu vadit.
 • Kousek izolaci na podlaze dolepili.

Dostali jsme stavební deník a certifikáty o shodě na betonové dílce, okna, dveře a střechu. Stavební deník se pokusím zpracovat a dát také na web. Občas to bylo zajímavé čtení.

Až ze stavebního deníku jsme se dozvěděli, že deska se trochu prodražila kvůli horšímu podlaží (jíl a opuka). Stavební firma, která desku dělala pro DJT si vyžádala nějaký příplatek, ale nám už neúčtovali žádné vícepráce. Což je sympatické, ale podle všeho tam mají nějakou rezervu :-).

Naopak došlo na méněpráce (nedodělky :-), které nám odečetli z dohodnuté ceny (asi 13 tisíc). Konkrétně se jednalo o:

 • Montáž dvorní vpusti
 • Montáž střešních lapačů
 • Dvorní vpusť se zápachovou uzávěrkou HL 606
 • Lapač střešních splavenin HL 600
 • Dodávka a osazení ocelového úhelníku L 1001100/8 - vstupy do RD

Ta poslední položka byla prý chyba v rozpočtu, nemělo to tam být. Ostatní by se mělo dodělat později.


26.11.2011 - Půda

Konečně se mi podařilo vylézt nahoru (po provizorních schůdcích z euro palet) a projít a prohlédnou si půdu zblízka. Tedy spíše než půda, řekl bych půdička. Helena má půdu malou. I já se svými necelými 170cm se postavím zpříma jen mezi krokvemi.


26.11.2011 - Komín a výlez na střechu

A ještě jednou komín. Zevnitř i zezhora :-). Také detaily střešního okna, které je vedle něj jako výlez na střechu. Po pravdě mi ten plastový poklop přišel trochu 'fórový', ale snad vydrží.


29.11.2011 - Naše stavba na webu DJT

Dali jsme souhlas ke zveřejnění našich fotek na stránkách domu jedním tahem.


30.11.2011 - Druhá Helena

Kolega se svojí ženou se také rozhodli stavět s DJT. Také si vybrali Helenu, ale vzhledem k orientaci jejich pozemku a potřebám ji nechali zrcadlově převrátit.

Stavět by měli začít na jaře. Zatím vyřizují projekt, stavební povolení, ale už začali psát zápisky na web: http://doom.vadasz.cz/.

Přejeme hodně zdaru a budeme pozorně sledovat :-).


3.12.2011 - A co dál

Máme za sebou uzavřenou hrubou stavbu a přemýšlíme co dál. Původně jsme počítali s tím, že DJT dokončí dům kompletně na klíč, ale teď zvažujeme více nabídek.

Máme od nich zatím jen vzorový rozpočet. S výběrem konkrétních podlah, dveří a dalšího vybavení počítám že půjdeme s cenou spíše nahoru a ne dolů. Bude nutné připočítat položky za oplocení, napojení na sítě, parkovací stání a alespoň jednoduchý chodníček, abychom mohli zkolaudovat. A s koncem roku se nám rozpočet také navýší o 4% se změnou DPH ... Budeme muset počítat. Nechat si "to udělat" je sice pohodlné, ale pochopitelně to něco stojí.

V zásadě zvažujeme tyto varianty:

 • pokračovat s DJT,
 • shánět si na jednotlivé profese sami firmy a živnostníky a
 • máme dva známé, kteří jsou stavaři a nabídli se, že by stavbu dokázali dotáhnout do konce.

Teď do konce roku se asi už nic moc dít nebude. Co jsem pochopil, tak teď mají všichni práce nad hlavu (aby se stihlo nižší DPH) a také budou vánoce a svátky.

Myslím ale že tuto pauzu využijeme k důkladné rozvaze, co dál. Srovnáme a přepočítáme rozpočty, stavba si také trochu odpočine (doschne, sedne a co já vím ...) ... ale také si budeme moci v klidu dům projít a ještě zvážit, jestli neudělat nějaké změny v projektu. Ve skutečnosti se řada věcí jeví jinak než jak vypadala na papíře a zatím není problém řadu věcí změnit.


4.12.2011 - Zakončení okapů

Přišlo nám, že asi nebude moc dobré, když voda z okapů poteče rovnou k základům. Udělali jsme tedy takové rychlé provizorní odvedení vody o kousek dál.


6.12.2011 - Den D pro Javorkovi

I když nám dali Javorkovi 3 měsíce náskok, během dneška nás doženou. Když ne dnes, tak určitě zítra. Ráno základová deska, večer stojí dům a druhý den svítí a topí ... tak tomu říkám rychlo-stavba. Už mají na webu první fotky a časem bude i zrychlené video, jsem moc zvědavý.

Přejeme hodně zdaru a ať vše běží podle plánu :-).


11.12.2011 - Malý úklid

Před domem zůstal zbytek tašek na paletě a několik pohozených věcí (také trocha bordelu). Od známých jsme dostali zbytek obkladaček a ohebnou komínovou vložku pro kondenzační kotel. Ještě tedy nevíme, jak přesně to využijeme, tak jsme prozatím vše uklidili na půdu.


18.12.2011 - Dům jedním tahem se vrací pod Liapor

Poštou nám přišel dopis od DJT, že končí svou činnost jako samostatné s.r.o a veškeré záruky přebírá Liapor a.s..

Trochu mě to zaskočilo. Není to tak dlouho, co se od Liaporu oddělili jako samostatná společnost. To byla jedna z okolností, která nás trochu odrazovala, když jsme se zajímali a vybírali stavební firmu. Přeci jenom větší firma s dlouhou tradicí působí důvěryhodněji než rok staré s.r.o.

V podstatě se tedy asi nic moc nemění (spíš k lepšímu). Vnímám to jako jejich interní reorganizaci :-).


3.1.2012 - Prší nám do domu

Byli jsme zkontrolovat dům po novém roce (jestli přežil Silvestra). Rachejtle se nám vyhnuly, ale silný déšť a ještě silnější vítr ukázal, kudy se může dostat voda do domu. Tak jsme popadli, co bylo po ruce, a všechny díry ucpali ... i tu do komína :-).


5.1.2012 - Reklamace izolace

Ještě jednou jsme reklamovali izolaci na základové desce. Postupem času se některé spoje odlepily. Na vině bylo nejspíše to, že při dolepování prostředků místností byla lepenka pod obvodovými zdmi pokryta prachem a tak se spoje řádně nesvařily.

Přijeli z firmy Elektromontáže stavby, která pro DJT tuto činnost zajišťovala, a ochotně a pečlivě prošli všechny spoje a zalepili pár dírek, které zůstaly po opěrných tyčích (toho jsme si také dřív nevšimli). Tak snad už to bude držet pořádně :-)


29.1.2012 - Zvažované nabídky

Během prosince a ledna jsme se snažili dát dohromady a srovnat jednotlivé nabídky. Poptávali jsme přibližný rozpočet na dokončení domu (převážně na klíč). Zvažovali jsme zejména:

 • Pokračovat dál s DJT.
 • Kompletní nabídku společnosti BARTES s.r.o.
 • Stavbu by organizoval a částečně prováděl Robert Popovič, který nám dosud dělal stavební dozor.
 • Na podobném principu jsme měli ještě jednu nabídku od Petra Baumanna. Tedy živnostník, který by provedl některé činnosti sám a na ostatní práce sehnal lidi z okruhu svých známých, za které by se zaručil.

To srovnávání není snadné. Celkem mě překvapilo, že i v jedné jednoduché položce se jednotlivé nabídky liší velmi. V součtu to ale vychází celkem vyrovnaně. Samozřejmě je rozdíl mezi cenou firmy a živnostníka, ale tomu také odpovídají případné podmínky (záruka, rychlost, kapacita, ...).

Uvidíme, dáváme si tak ještě týden na rozmyšlenou a pak začneme jednu variantu rozebírat dopodrobna.


5.2.2012 - To nejlepší

Tak nakonec jsme se rozhodli, že se nevydáme cestou čistě 'na klíč'. Tedy že to nebude jedna velká zakázka pro jednu firmu, ale že se pokusíme vybrat z jednotlivých nabídek "to nejlepší" :-).

Určitě s tím bude více starostí, ale nabídl se nám švagr, že nám pomůže s plánováním, dohadováním rozpočtů, organizací a kontrolou. Měla by to být i nejlevnější varianta, pokud nepočítám, že by jsme to stavěli vyloženě svépomocí.

Budeme postupně domlouvat podrobnosti, tak nám držte palce, ať to dobře dopadne.


11.2.2012 - Změny v projektu I

Vycházeli jsme z typového projektu DJT - Helena. Projekt nám vyhovoval jak prakticky, tak vzhledem. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme si ho vybrali. Před zahájením prací jsme si domluvili následující úpravy proti standardnímu projektu uzavřené hrubé stavby:

 • V hodní koupelně byly původně plánovány dveře na balkon. Nechali jsme je nahradit oknem.
 • Pračka měla být v horní koupelně. Nechali jsme ji (rozvody k ní) přesunout do technické místnosti.
 • Máme navíc komín, který není standardní součástí typového projektu (ceny v ceníku).
 • Dalším 'vylepšením' proti standardnímu vybavení UHS jsou u nás: celodekor plastových oken a dveří a trojskla místo dvojskel.
 • Průduch pro horký vzduch vedoucí z obýváku do horní šatny.
 • V horní koupelně je místo bidetu rohová vana.

Ještě nás napadlo, posunout dveře do horního pokoje blíže ke schodišti (naznačeno modře) tak, aby bylo možné dát ke stěně vysokou skříň a nevadila při tom otevřeným dveřím. Toto nás ale napadlo až když dům stál a změna by byla těžká. Tak možná jako námět pro ty, co teprve rozmýšlejí o projektu.


12.2.2012 - Změny v projektu II

Některé věci se lépe představují ve skutečnosti na místě než podle plánků i 3D modelů. Prošli jsme si tedy dům několikrát a snažili si představit, kde co bude, jak to bude vypadat a co ještě případně změnit v projektu. Hodně nám pomohl Radek Noll řadou zvídavých otázek a návrhů co a jak řešit. Bylo toho hodně, tak zkusím shrnout to nejdůležitější:

 • Rozhodli jsme se udělat podhled (15cm) v kuchyni a v zádveří. Bylo to hlavně kvůli bodovkám, ale také aby se kuchyně mírně oddělila od obýváku.
 • Schody budou obložené dřevem a zábradlí bude pravděpodobně také dřevěné. Uvažovali jsme ještě o variantě, kdy by se prostor pod schody vyzdil a vznikl by tak malý kumbál a pokud by se zeď vytáhla až do patra, tak by sloužila současně jako "zábradlí". Podobná ukázka tohoto řešení je například na této stavbě Apollon - Chodov. Nakonec jsme se rozhodli to ale nedělat a nechat tam otevřený prostor. Myslíme si, že to tak bude vypadat lépe a půjde tam více světla.
 • Okolo domu DJT dělají standardně okapový chodníček. Předpokládám, že to měla být zámková nebo jiná dlažba. My jsme si místo toho vybrali variantu, že se to vysype jen kačírkem. Přišlo nám to jednodušší, levnější, ale i praktičtější.
 • Udělali jsme drobné změny v elektroinstalaci. Přidali jsme pár zásuvek, pod schody pro server, do technické místnosti pro sušičku, do kuchyně k lednici ještě zásuvku pro mrazák a do koupelen, kde budou žebříky s elektrickou patronou.
 • Slaboproudé rozvody byli plánovány v projektu do každé (obytné) místnosti jeden telefon a jedna televize. Ani jedno nepotřebujeme a televize bude jen v obýváku. Všechny připravené krabičky tedy využijeme na internet. Nebo tedy natáhneme do nich ethernet kabel (UTP kategorie 6) a využít se mohou v podstatě na cokoli.
 • Do technické místnosti jsme přidali podlahovou vpusť pro případ, že by vytekla pračka nebo bojler, aby povodeň byla pokud možno lokální :-).
 • Dolní malou koupelnu jsme vyřešili tak, že sprchový kout bude přes celou šířku místnosti a místo vaničky bude jen vyspádovaná dlažba a u zdi široká podlahová vpusť.
 • Do dolní koupelny dáme místo klasického topení vysoký žebřík s elektrickou patronou, aby bylo možné sušit ručníky i když nebudeme topit. V horní koupelně bude vysoký žebřík také ale ne místo topení pod oknem. Bude na protější zdi, ale pouze s elektrickou patronou, nebude připojen na normální okruh topení. Na tak malou místnost by toho topení bylo příliš a má sloužit hlavně na odkládání ručníků (schováno při vstupu za rohem).
 • Už teď jsme předvybrali baterie (stojánkové/na zeď), typ sprchového koutu, umyvadlo, atd ... Zatím je neobjednáváme, ale pro naplánování a udělání rozvodů je už nyní potřeba si v tom udělat jasno.
 • Řešili jsme také, jestli stačí perlinku dát jen do rohů a na spoje, kde na sebe navazují panely nebo jí dát po celé zdi. DJT má ve standardním rozpočtu perlinky jen "kousek" a mělo by to být dostatečné. My jsme ale pro jistotu přeci jen se rozhodli nešetřit a perlinka se dá komplet na všechny zdi a celé stropy. Bude to sice stát něco navíc, ale výsledek by měl stát za to.
 • Do rozpočtu jsme si ještě přidali hasicí přístroj a hlásič požáru. Je nutné pro kolaudaci a doufejme, že se nikdy potřebovat nebude :-).
 • Stále nejsme rozhodnuti, jestli krb nebo krbová kamna. Prostup do komína máme udělaný od DJT "univerzálně". Pro krb se prý většinou dělá šikmí prostup (kvůli lepšímu tahu) posazený výše a pro kamna je kolmý a většinou níže - ideálně aby z kamen šel přímo kolmo do zdi a "nestrašila" tam ta roura od kamen. To univerzální řešení spočívá v tom, že máme kolmý prostup a posazený výše. Technicky by neměl být problém připojit jak krb, tak krbová kamna, ale ideální to nebude ani v jenom případě. To je ale bohužel daň za to, že jsme se stále nerozhodli, jak to budeme mít.
 • Ať už krb nebo krbová kamna, bude potřeba zajistit přisávání venkovního vzduchu pro spalování. Bude řešeno tak, že se pod kamna dotáhne trubka a vyvede se podél zdi ven.

Následující fotografie jsou pouze ilustrační a převzaté z webů Apollon - Chodov - dida.unas.cz, Stavitelka bloguje - Okolí domu a jiných. Jen pro ilustraci, jak by to mohlo vypadat.


13.2.2012 - Truhláři

Řešili jsme, jaké vybrat interiérové dveře, stěnu oddělující zádveří od chodby, obklad vnitřního schodiště a zábradlí k němu.

Obklad schodiště a zábradlí k němu bychom rádi dubové. Schodnice nebudou čistě z masivu, ale lepené z dřevotřísky a slabší duové desky. Na pohled to bude k nerozeznání, funkčně předpokládám by to mělo být také stejné, ale cenově to vyšlo výrazně levněji :-) ... Obklad schodiště a zábradlí bude realizovat pan Petr Hotovec - www.dvere-kuchyne.cz. Obklad by měl vypadat přibližně takto: realizace obkladu Petra Hotovce.

Na tím, jak by měli vypadat vnitřní dveře a stěna oddělující zádveří od chodby jsme debatovali dlouho. Nakonec jsme se rozhodli, že tuto práci bude realizovat pan Jaroslav Vozka. Zadání pro něj bylo mírně neurčité: masiv, borovice mořená do barvy podle toho, jaké vybereme podlahy. Modernější a jednodušší styl, mírně se inspirovat vstupními dveřmi. Všechny dveře by měli být plné. Prosklené jen dveře mezi obývákem a chodbou. Prosklená by měla být i stěna v zádveří, měla by mít šoupací dveře.

Přiznám se, že zcela přesnou představu, jak ty naše dveře a zástěna bude ve finále vypadat nemám, ale jiné realizace pan Vozky se nám velmi líbili a věřím, že se bude líbit i tato :-).


15.2.2012 - Usazení schodiště

Narazili jsme na problém v usazení schodiště. Usazení se liší podle toho, jestli je plánováno obložení dřevem nebo keramickou dlažbou. Dřevěný obklad je zhruba o 2cm silnější a tak je nutné schodiště usadit o ty 2cm níže, aby první i poslední schod navazovali na podlahu ve stejné výšce.

Máme schodiště usazené ve výšce, které odpovídá keramikému obkladu. Prý jsme si to tak vybrali. Já ani žena jsme ale o tom dosud nevěděli. Navíc se nám od začátku líbilo právě to, že mělo DJT ve standardu obložení schodiště v dubu. To se ale bohužel změnilo, nyní je ve standardu dlažba.

Těžko říci, na které straně a kdy vznikla chyba, ale s tím už teď asi nic nenaděláme. Tak spíše upozornění pro ostatní, dejte si na to pozor ... No a co my s tím? ... S truhlářem jsme se domluvili, že to půjde trochu zachránit tím, že se ty 2cm rozloží mezi první a druhý schod a ještě vhodně upraví profil prvního a posledního schodu tak, aby ten rozdíl při nášlapu byl minimální a o schod se nezakopávalo nebo nešlapalo "do prázdna".

Tak doufejme, že se mu to povede a my se nepřerazíme.


20.2.2012 - Dokončení - první fáze

Domluvili jsme plán a rozpočet na první fázi dokončení domu, která bude zahrnovat následující:

 • Vnitřní rozvody elektřiny, plynu, topení, vody a kanalizace.
 • Zateplení podkroví, podlah a vylití podlah anhydridem.
 • Zpevnění stěn perlinkou a štukování
 • Sádrokartonové podkroví a podhledy v kuchyni a zádveří.

Realizovat tyto kroky bude firma BARTES. Slaboproudé rozvody (internet, televize a domovní zvonek) si uděláme svépomocí.


24.2.2012 - Hrubý plán

Radek Noll nám připravil hrubý plán a odhady rozpočtů, aby jsme měli přehled, jak se nám daří/nedaří, jaké máme rezervy a na co a kdy se připravit.

Měli bychom začít v březnu a konce by měl vycházet na přelomu červen/červenec (stěhování). Zatím máme podrobně jasno o první fázi, která by měla končit 6. týden, v polovině dubna. Další budeme domlouvat průběžně.


Pokud máte nějaké dotazy nebo komentáře, můžete napsat na email radek.pinc@seznam.cz