Jak jsme stavěli dům s DJT

radek.pinc@seznam.cz http://dum.javorkovi.cz Twitter

Zde je pár fotek z průběhu stavby našeho domu, který realizuje stavební firma Dům jedním tahem.

[ Aktuálně | Základová deska | Hrubá stavba | Uzavřená hrubá stavba | A co dál ]


3.12.2011 - A co dál

Máme za sebou uzavřenou hrubou stavbu a přemýšlíme co dál. Původně jsme počítali s tím, že DJT dokončí dům kompletně na klíč, ale teď zvažujeme více nabídek.

Máme od nich zatím jen vzorový rozpočet. S výběrem konkrétních podlah, dveří a dalšího vybavení počítám že půjdeme s cenou spíše nahoru a ne dolů. Bude nutné připočítat položky za oplocení, napojení na sítě, parkovací stání a alespoň jednoduchý chodníček, abychom mohli zkolaudovat. A s koncem roku se nám rozpočet také navýší o 4% se změnou DPH ... Budeme muset počítat. Nechat si "to udělat" je sice pohodlné, ale pochopitelně to něco stojí.

V zásadě zvažujeme tyto varianty:

 • pokračovat s DJT,
 • shánět si na jednotlivé profese sami firmy a živnostníky a
 • máme dva známé, kteří jsou stavaři a nabídli se, že by stavbu dokázali dotáhnout do konce.

Teď do konce roku se asi už nic moc dít nebude. Co jsem pochopil, tak teď mají všichni práce nad hlavu (aby se stihlo nižší DPH) a také budou vánoce a svátky.

Myslím ale že tuto pauzu využijeme k důkladné rozvaze, co dál. Srovnáme a přepočítáme rozpočty, stavba si také trochu odpočine (doschne, sedne a co já vím ...) ... ale také si budeme moci v klidu dům projít a ještě zvážit, jestli neudělat nějaké změny v projektu. Ve skutečnosti se řada věcí jeví jinak než jak vypadala na papíře a zatím není problém řadu věcí změnit.


4.12.2011 - Zakončení okapů

Přišlo nám, že asi nebude moc dobré, když voda z okapů poteče rovnou k základům. Udělali jsme tedy takové rychlé provizorní odvedení vody o kousek dál.


6.12.2011 - Den D pro Javorkovi

I když nám dali Javorkovi 3 měsíce náskok, během dneška nás doženou. Když ne dnes, tak určitě zítra. Ráno základová deska, večer stojí dům a druhý den svítí a topí ... tak tomu říkám rychlo-stavba. Už mají na webu první fotky a časem bude i zrychlené video, jsem moc zvědavý.

Přejeme hodně zdaru a ať vše běží podle plánu :-).


11.12.2011 - Malý úklid

Před domem zůstal zbytek tašek na paletě a několik pohozených věcí (také trocha bordelu). Od známých jsme dostali zbytek obkladaček a ohebnou komínovou vložku pro kondenzační kotel. Ještě tedy nevíme, jak přesně to využijeme, tak jsme prozatím vše uklidili na půdu.


18.12.2011 - Dům jedním tahem se vrací pod Liapor

Poštou nám přišel dopis od DJT, že končí svou činnost jako samostatné s.r.o a veškeré záruky přebírá Liapor a.s..

Trochu mě to zaskočilo. Není to tak dlouho, co se od Liaporu oddělili jako samostatná společnost. To byla jedna z okolností, která nás trochu odrazovala, když jsme se zajímali a vybírali stavební firmu. Přeci jenom větší firma s dlouhou tradicí působí důvěryhodněji než rok staré s.r.o.

V podstatě se tedy asi nic moc nemění (spíš k lepšímu). Vnímám to jako jejich interní reorganizaci :-).


3.1.2012 - Prší nám do domu

Byli jsme zkontrolovat dům po novém roce (jestli přežil Silvestra). Rachejtle se nám vyhnuly, ale silný déšť a ještě silnější vítr ukázal, kudy se může dostat voda do domu. Tak jsme popadli, co bylo po ruce, a všechny díry ucpali ... i tu do komína :-).


5.1.2012 - Reklamace izolace

Ještě jednou jsme reklamovali izolaci na základové desce. Postupem času se některé spoje odlepily. Na vině bylo nejspíše to, že při dolepování prostředků místností byla lepenka pod obvodovými zdmi pokryta prachem a tak se spoje řádně nesvařily.

Přijeli z firmy Elektromontáže stavby, která pro DJT tuto činnost zajišťovala, a ochotně a pečlivě prošli všechny spoje a zalepili pár dírek, které zůstaly po opěrných tyčích (toho jsme si také dřív nevšimli). Tak snad už to bude držet pořádně :-)


29.1.2012 - Zvažované nabídky

Během prosince a ledna jsme se snažili dát dohromady a srovnat jednotlivé nabídky. Poptávali jsme přibližný rozpočet na dokončení domu (převážně na klíč). Zvažovali jsme zejména:

 • Pokračovat dál s DJT.
 • Kompletní nabídku společnosti BARTES s.r.o.
 • Stavbu by organizoval a částečně prováděl Robert Popovič, který nám dosud dělal stavební dozor.
 • Na podobném principu jsme měli ještě jednu nabídku od Petra Baumanna. Tedy živnostník, který by provedl některé činnosti sám a na ostatní práce sehnal lidi z okruhu svých známých, za které by se zaručil.

To srovnávání není snadné. Celkem mě překvapilo, že i v jedné jednoduché položce se jednotlivé nabídky liší velmi. V součtu to ale vychází celkem vyrovnaně. Samozřejmě je rozdíl mezi cenou firmy a živnostníka, ale tomu také odpovídají případné podmínky (záruka, rychlost, kapacita, ...).

Uvidíme, dáváme si tak ještě týden na rozmyšlenou a pak začneme jednu variantu rozebírat dopodrobna.


5.2.2012 - To nejlepší

Tak nakonec jsme se rozhodli, že se nevydáme cestou čistě 'na klíč'. Tedy že to nebude jedna velká zakázka pro jednu firmu, ale že se pokusíme vybrat z jednotlivých nabídek "to nejlepší" :-).

Určitě s tím bude více starostí, ale nabídl se nám švagr, že nám pomůže s plánováním, dohadováním rozpočtů, organizací a kontrolou. Měla by to být i nejlevnější varianta, pokud nepočítám, že by jsme to stavěli vyloženě svépomocí.

Budeme postupně domlouvat podrobnosti, tak nám držte palce, ať to dobře dopadne.


11.2.2012 - Změny v projektu I

Vycházeli jsme z typového projektu DJT - Helena. Projekt nám vyhovoval jak prakticky, tak vzhledem. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme si ho vybrali. Před zahájením prací jsme si domluvili následující úpravy proti standardnímu projektu uzavřené hrubé stavby:

 • V hodní koupelně byly původně plánovány dveře na balkon. Nechali jsme je nahradit oknem.
 • Pračka měla být v horní koupelně. Nechali jsme ji (rozvody k ní) přesunout do technické místnosti.
 • Máme navíc komín, který není standardní součástí typového projektu (ceny v ceníku).
 • Dalším 'vylepšením' proti standardnímu vybavení UHS jsou u nás: celodekor plastových oken a dveří a trojskla místo dvojskel.
 • Průduch pro horký vzduch vedoucí z obýváku do horní šatny.
 • V horní koupelně je místo bidetu rohová vana.

Ještě nás napadlo, posunout dveře do horního pokoje blíže ke schodišti (naznačeno modře) tak, aby bylo možné dát ke stěně vysokou skříň a nevadila při tom otevřeným dveřím. Toto nás ale napadlo až když dům stál a změna by byla těžká. Tak možná jako námět pro ty, co teprve rozmýšlejí o projektu.


12.2.2012 - Změny v projektu II

Některé věci se lépe představují ve skutečnosti na místě než podle plánků i 3D modelů. Prošli jsme si tedy dům několikrát a snažili si představit, kde co bude, jak to bude vypadat a co ještě případně změnit v projektu. Hodně nám pomohl Radek Noll řadou zvídavých otázek a návrhů co a jak řešit. Bylo toho hodně, tak zkusím shrnout to nejdůležitější:

 • Rozhodli jsme se udělat podhled (15cm) v kuchyni a v zádveří. Bylo to hlavně kvůli bodovkám, ale také aby se kuchyně mírně oddělila od obýváku.
 • Schody budou obložené dřevem a zábradlí bude pravděpodobně také dřevěné. Uvažovali jsme ještě o variantě, kdy by se prostor pod schody vyzdil a vznikl by tak malý kumbál a pokud by se zeď vytáhla až do patra, tak by sloužila současně jako "zábradlí". Podobná ukázka tohoto řešení je například na této stavbě Apollon - Chodov. Nakonec jsme se rozhodli to ale nedělat a nechat tam otevřený prostor. Myslíme si, že to tak bude vypadat lépe a půjde tam více světla.
 • Okolo domu DJT dělají standardně okapový chodníček. Předpokládám, že to měla být zámková nebo jiná dlažba. My jsme si místo toho vybrali variantu, že se to vysype jen kačírkem. Přišlo nám to jednodušší, levnější, ale i praktičtější.
 • Udělali jsme drobné změny v elektroinstalaci. Přidali jsme pár zásuvek, pod schody pro server, do technické místnosti pro sušičku, do kuchyně k lednici ještě zásuvku pro mrazák a do koupelen, kde budou žebříky s elektrickou patronou.
 • Slaboproudé rozvody byli plánovány v projektu do každé (obytné) místnosti jeden telefon a jedna televize. Ani jedno nepotřebujeme a televize bude jen v obýváku. Všechny připravené krabičky tedy využijeme na internet. Nebo tedy natáhneme do nich ethernet kabel (UTP kategorie 6) a využít se mohou v podstatě na cokoli.
 • Do technické místnosti jsme přidali podlahovou vpusť pro případ, že by vytekla pračka nebo bojler, aby povodeň byla pokud možno lokální :-).
 • Dolní malou koupelnu jsme vyřešili tak, že sprchový kout bude přes celou šířku místnosti a místo vaničky bude jen vyspádovaná dlažba a u zdi široká podlahová vpusť.
 • Do dolní koupelny dáme místo klasického topení vysoký žebřík s elektrickou patronou, aby bylo možné sušit ručníky i když nebudeme topit. V horní koupelně bude vysoký žebřík také ale ne místo topení pod oknem. Bude na protější zdi, ale pouze s elektrickou patronou, nebude připojen na normální okruh topení. Na tak malou místnost by toho topení bylo příliš a má sloužit hlavně na odkládání ručníků (schováno při vstupu za rohem).
 • Už teď jsme předvybrali baterie (stojánkové/na zeď), typ sprchového koutu, umyvadlo, atd ... Zatím je neobjednáváme, ale pro naplánování a udělání rozvodů je už nyní potřeba si v tom udělat jasno.
 • Řešili jsme také, jestli stačí perlinku dát jen do rohů a na spoje, kde na sebe navazují panely nebo jí dát po celé zdi. DJT má ve standardním rozpočtu perlinky jen "kousek" a mělo by to být dostatečné. My jsme ale pro jistotu přeci jen se rozhodli nešetřit a perlinka se dá komplet na všechny zdi a celé stropy. Bude to sice stát něco navíc, ale výsledek by měl stát za to.
 • Do rozpočtu jsme si ještě přidali hasicí přístroj a hlásič požáru. Je nutné pro kolaudaci a doufejme, že se nikdy potřebovat nebude :-).
 • Stále nejsme rozhodnuti, jestli krb nebo krbová kamna. Prostup do komína máme udělaný od DJT "univerzálně". Pro krb se prý většinou dělá šikmí prostup (kvůli lepšímu tahu) posazený výše a pro kamna je kolmý a většinou níže - ideálně aby z kamen šel přímo kolmo do zdi a "nestrašila" tam ta roura od kamen. To univerzální řešení spočívá v tom, že máme kolmý prostup a posazený výše. Technicky by neměl být problém připojit jak krb, tak krbová kamna, ale ideální to nebude ani v jenom případě. To je ale bohužel daň za to, že jsme se stále nerozhodli, jak to budeme mít.
 • Ať už krb nebo krbová kamna, bude potřeba zajistit přisávání venkovního vzduchu pro spalování. Bude řešeno tak, že se pod kamna dotáhne trubka a vyvede se podél zdi ven.

Následující fotografie jsou pouze ilustrační a převzaté z webů Apollon - Chodov - dida.unas.cz, Stavitelka bloguje - Okolí domu a jiných. Jen pro ilustraci, jak by to mohlo vypadat.


13.2.2012 - Truhláři

Řešili jsme, jaké vybrat interiérové dveře, stěnu oddělující zádveří od chodby, obklad vnitřního schodiště a zábradlí k němu.

Obklad schodiště a zábradlí k němu bychom rádi dubové. Schodnice nebudou čistě z masivu, ale lepené z dřevotřísky a slabší duové desky. Na pohled to bude k nerozeznání, funkčně předpokládám by to mělo být také stejné, ale cenově to vyšlo výrazně levněji :-) ... Obklad schodiště a zábradlí bude realizovat pan Petr Hotovec - www.dvere-kuchyne.cz. Obklad by měl vypadat přibližně takto: realizace obkladu Petra Hotovce.

Na tím, jak by měli vypadat vnitřní dveře a stěna oddělující zádveří od chodby jsme debatovali dlouho. Nakonec jsme se rozhodli, že tuto práci bude realizovat pan Jaroslav Vozka. Zadání pro něj bylo mírně neurčité: masiv, borovice mořená do barvy podle toho, jaké vybereme podlahy. Modernější a jednodušší styl, mírně se inspirovat vstupními dveřmi. Všechny dveře by měli být plné. Prosklené jen dveře mezi obývákem a chodbou. Prosklená by měla být i stěna v zádveří, měla by mít šoupací dveře.

Přiznám se, že zcela přesnou představu, jak ty naše dveře a zástěna bude ve finále vypadat nemám, ale jiné realizace pan Vozky se nám velmi líbili a věřím, že se bude líbit i tato :-).


15.2.2012 - Usazení schodiště

Narazili jsme na problém v usazení schodiště. Usazení se liší podle toho, jestli je plánováno obložení dřevem nebo keramickou dlažbou. Dřevěný obklad je zhruba o 2cm silnější a tak je nutné schodiště usadit o ty 2cm níže, aby první i poslední schod navazovali na podlahu ve stejné výšce.

Máme schodiště usazené ve výšce, které odpovídá keramikému obkladu. Prý jsme si to tak vybrali. Já ani žena jsme ale o tom dosud nevěděli. Navíc se nám od začátku líbilo právě to, že mělo DJT ve standardu obložení schodiště v dubu. To se ale bohužel změnilo, nyní je ve standardu dlažba.

Těžko říci, na které straně a kdy vznikla chyba, ale s tím už teď asi nic nenaděláme. Tak spíše upozornění pro ostatní, dejte si na to pozor ... No a co my s tím? ... S truhlářem jsme se domluvili, že to půjde trochu zachránit tím, že se ty 2cm rozloží mezi první a druhý schod a ještě vhodně upraví profil prvního a posledního schodu tak, aby ten rozdíl při nášlapu byl minimální a o schod se nezakopávalo nebo nešlapalo "do prázdna".

Tak doufejme, že se mu to povede a my se nepřerazíme.


20.2.2012 - Dokončení - první fáze

Domluvili jsme plán a rozpočet na první fázi dokončení domu, která bude zahrnovat následující:

 • Vnitřní rozvody elektřiny, plynu, topení, vody a kanalizace.
 • Zateplení podkroví, podlah a vylití podlah anhydridem.
 • Zpevnění stěn perlinkou a štukování
 • Sádrokartonové podkroví a podhledy v kuchyni a zádveří.

Realizovat tyto kroky bude firma BARTES. Slaboproudé rozvody (internet, televize a domovní zvonek) si uděláme svépomocí.


24.2.2012 - Hrubý plán

Radek Noll nám připravil hrubý plán a odhady rozpočtů, aby jsme měli přehled, jak se nám daří/nedaří, jaké máme rezervy a na co a kdy se připravit.

Měli bychom začít v březnu a konce by měl vycházet na přelomu červen/červenec (stěhování). Zatím máme podrobně jasno o první fázi, která by měla končit 6. týden, v polovině dubna. Další budeme domlouvat průběžně.


Pokud máte nějaké dotazy nebo komentáře, můžete napsat na email radek.pinc@seznam.cz