Jak jsme stavěli dům s DJT

radek.pinc@seznam.cz http://dum.javorkovi.cz Twitter

Zde je pár fotek z průběhu stavby našeho domu, který realizuje stavební firma Dům jedním tahem.

[ Aktuálně | Základová deska | Hrubá stavba | Uzavřená hrubá stavba | A co dál ]


4.11.2011 - Okna a dveře

Během dneška byla hotová kompletně okna a dveře. Klíče zatím nemáme, tak jen pár fotek zvenčí.


7.11.2011 - Komín

Nestíhal jsem teď ani pořádně fotit. Fotografie jsou ze čtvrtka, ale podle zpráv, co jsme dostávali, komín postavili už v pondělí. Zařadil jsem tedy tyto fotky zvlášť. Komín je postavený, až na tu část, co má koukat nad střechu. Ta je zatím schována v komoře.


10.11.2011 - Střecha I

Krov měli tesaři hotový během úterý a středy. Ve čtvrtek už pokrývači natáhli fólii a tloukli latě.

Na místě byli ještě pánové z firmy, která dělala plastová okna a dveře. Jakub Hošek z Domu jedním tahem u nich reklamoval začištění svárů v rozích oken. Co jsem si sám "ohmatával", tak z venku byly spoje v rozích hladké, ale z vnitřních stran byly na spojích drobné hranky nebo nerovnosti. Asi je to jen kosmetika, ale měli by to dát do pořádku.


12.11.2011 - Kontrola oken a dveří

Provedli jsme ještě důkladnou kontrolu oken a dveří. Jestli jdou hladce otevírat, zavírat, přiotevřít, přizavřít, ...


12.11.2011 - Střecha II

Překvapilo nás, že pracovali i v sobotu. Pokrývači si pochvalovali, že je pěkné počasí, práce mají hodně a tak nesmí promarnit jediný den. Šlo jim to dobře od ruky, jen prý by bylo lepší, kdyby už byl komín vytažený nad střechu, což zatím není. Stále je složený v komoře.


14.11.2011 - Střecha III

Střecha byla po víkendu kompletní včetně okapů. Tedy až na komín, ale ten dodělají ještě dnes. Žena se u domu akorát potkala s komínáři. Vznikly trochu zmatky, protože přijela jiná parta než ta, co dělala spodek komínu. Nemohli najít dům, neměli klíče, počítali, že bude hotovo víc, než bylo, neměli hadici na vodu, neměli světlo (už se stmívalo) ... no ale snad si nakonec nějak poradili.


15.11.2011 - Komín II

Zdá se, že komínáři si opravdu poradili. Komín je na svém místě. Fotky tedy nic moc, ale byla opravdu hustá mlha.


16.11.2011 - Dokončení izolací

Proběhlo dokončení izolací proti vodě a radonu. Dosud byly izolace základové desky kompletní jen pod obvodovými zdmi a příčkami. Předchozí stav izolací je asi nejlépe vidět na fotografiích ze stavby přízemí.


17.11.2011 - Kontrola I

Uzavřená hrubá stavba by již měla být v podstatě kompletní. Příští týden bychom měli domlouvat převzetí a tak jsme vyrazili na důkladnější kontrolu. Máme sice stavební dozor, ale víc očí víc vidí a tak se na stavbu přijel podívat také švagr (projektant) a tchán.

V podstatě spokojenost. Zvlášť truhlářskou práci si pochvalovali. Podrobnosti napíšu souhrnně po druhé kontrole se stavební dozorem. Zatím tedy přikládám více fotek v trochu lepší kvalitě.


20.11.2011 - Kontrola II

Prošli jsme důkladně celou stavbu s naším stavební dozorem a probírali, co jsme našli. Celkově jsme s provedenou prací spokojeni, snad jen pár drobností. Když to shrnu:

 • Začištění vnitřních svárů oken. Už jsem se o tom zmínil dříve. Po té reklamaci provedli drobné začištění. Velký rozdíl jsem tedy nezpozoroval, ale všichni se shodli, že takto je to v pořádku.
 • Jedno okno do koupelny je na spodní straně poněkud spoře zapěněno. Viz foto ... ostatní jsou připevněna důkladněji :-).
 • Chybí kousek izolace na podlaze. Podle všeho jim lepenka nevyšla o pár centimetrů.

A ještě tedy jedna věc, kterou si budeme muset ujasnit. Podle dohody jsme měli mít trojskla místo dvojskel. Já měl na první pohled pocit, že to trojskla jsou, ale náš dozor tam to "třetí" sklo nemohl najít. Ten prostor mezi skly je rozdělený, ale to prostřední sklo je nějaké neviditelné.


24.11.2011 - Převzetí uzavřené hrubé stavby

Uzavřenou hrubou stavbu jsme od domu jedním tahem převzali bez závad. Ty drobnosti, o kterých jsme se zmínili minule se vyřešili následovně:

 • Okna jsou v pořádku. Sváry začištěny dobře a jsou to opravdu trojskla ;-). Prostřední sklo je skoro neviditelné, ale je tam. Pro vyloženě nedůvěřivé (krom destruktivního testu rozbitím) je vidět proti ostřejšímu světlu drobný odlesk u hrany. Zatím nemám fotku, ale zkusím dodat.
 • To nedopěněné okno jsme se dohodli, že dopění náš dozor. Nemělo by to ničemu vadit.
 • Kousek izolaci na podlaze dolepili.

Dostali jsme stavební deník a certifikáty o shodě na betonové dílce, okna, dveře a střechu. Stavební deník se pokusím zpracovat a dát také na web. Občas to bylo zajímavé čtení.

Až ze stavebního deníku jsme se dozvěděli, že deska se trochu prodražila kvůli horšímu podlaží (jíl a opuka). Stavební firma, která desku dělala pro DJT si vyžádala nějaký příplatek, ale nám už neúčtovali žádné vícepráce. Což je sympatické, ale podle všeho tam mají nějakou rezervu :-).

Naopak došlo na méněpráce (nedodělky :-), které nám odečetli z dohodnuté ceny (asi 13 tisíc). Konkrétně se jednalo o:

 • Montáž dvorní vpusti
 • Montáž střešních lapačů
 • Dvorní vpusť se zápachovou uzávěrkou HL 606
 • Lapač střešních splavenin HL 600
 • Dodávka a osazení ocelového úhelníku L 1001100/8 - vstupy do RD

Ta poslední položka byla prý chyba v rozpočtu, nemělo to tam být. Ostatní by se mělo dodělat později.


26.11.2011 - Půda

Konečně se mi podařilo vylézt nahoru (po provizorních schůdcích z euro palet) a projít a prohlédnou si půdu zblízka. Tedy spíše než půda, řekl bych půdička. Helena má půdu malou. I já se svými necelými 170cm se postavím zpříma jen mezi krokvemi.


26.11.2011 - Komín a výlez na střechu

A ještě jednou komín. Zevnitř i zezhora :-). Také detaily střešního okna, které je vedle něj jako výlez na střechu. Po pravdě mi ten plastový poklop přišel trochu 'fórový', ale snad vydrží.


29.11.2011 - Naše stavba na webu DJT

Dali jsme souhlas ke zveřejnění našich fotek na stránkách domu jedním tahem.


30.11.2011 - Druhá Helena

Kolega se svojí ženou se také rozhodli stavět s DJT. Také si vybrali Helenu, ale vzhledem k orientaci jejich pozemku a potřebám ji nechali zrcadlově převrátit.

Stavět by měli začít na jaře. Zatím vyřizují projekt, stavební povolení, ale už začali psát zápisky na web: http://doom.vadasz.cz/.

Přejeme hodně zdaru a budeme pozorně sledovat :-).


Pokud máte nějaké dotazy nebo komentáře, můžete napsat na email radek.pinc@seznam.cz